Przedłużenie terminu przesyłania wniosków Lider ITS
Informujemy, że Jury konkursu Lider ITS przedłużyło termin przesyłania... Więcej →
W dniu 27 maja 2014 r. w Warszawie odbyła się Sesja Komisji Europejskiej dotycząca programów horyzontalnych, organizowana przy POLSKIM KONGRESIE ITS 2014. Sesja adresowana była przede wszystkim do przedstawicieli polskich firm, uczelni i samorządów, którzy chcieli skonsultować konkretne pomysły na ubieganie się o środki z programów horyzontalnych.
Spotkanie zostało zorganizowane przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce, we współpracy z Dyrekcją Generalną Komisji Europejskiej ds. Mobilności i Transportu oraz stowarzyszeniem ITS POLSKA.
Sesję prowadzili: Filip Skawiński z Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej, Marek Litwin – prezes ITS POLSKA, poseł Bartłomiej Bodio z sejmowej Komisji Infrastruktury oraz Paweł Stelmaszczyk, specjalny wysłannik Dyrekcji Generalnej Komisji Europejskiej ds. Mobilności i Transportu, odpowiedzialny za projekty transportowe w Polsce w ramach instrumentu Łącząc Europę, który w praktyczny sposób wyjaśnił możliwości korzystania z CEF.
Tematy poruszane podczas spotkania obejmowały przede wszystkim zagadnienia dotyczące wytycznch TEN-T i Connecting Europe Facility, możliwości dofinansowania projektów ITS, wsparcia dla innowacyjnych rozwiązań w transporcie, a także procedur naboru i ewaluacji projektów oraz wymogów formalnych dla projektów.
Fotorelacja – zobacz
O CEF:
Instrument „Łącząc Europę” (ang. Connecting Europe Facility – CEF) to nowy fundusz, przeznaczony na realizację projektów dotyczących rozwoju, budowy lub modernizacji istniejącej infrastruktury, w dziedzinie transportu, energetyki i telekomunikacji. Do roku 2016 Polska może wykorzystać z tego źródła ok. 4,4 miliarda EUR.
Zarys programu spotkania:
14:30 – rejestracja
15:00 – 18:00 sesja dot. programów horyzontalnych
1. Wytyczne TEN-T i Connecting Europe Facility (CEF) jako nowe instrumenty polityki transportowej UE i dofinansowania projektów w ramach rozwoju europejskiej infrastruktury transportowej (Pawel Stelmaszczyk, Dyrekcja Generalna ds. Transportu i Mobilności)
a. Europejska Siec Transportowa (wg Wytycznych TEN-T)
i. Ramy prawne (rozporządzenie TEN-T z grudnia 2013 r.)
ii. Koncepcja cieci bazowej i uzupełniającej
iii. Podejście „korytarzowe”
2. CEF jako dedykowany instrument wsparcia projektów transportowych w UE na lata 2014-2020 (Pawel Stelmaszczyk, Dyrekcja Generalna ds. Transportu i Mobilności)
a. Główne obszary wsparcia
b. Wymogi formalne dla projektów
i. Pojęcia multimodalności, trans-graniczności i „europejskiej wartości dodanej”
c. Środki zarezerwowane dla krajów członkowskich-beneficjentów Funduszu Spójności w ramach CEF (10 bn €)
d. Procedura naboru i ewaluacji projektów
e. Działania „horyzontalne” i wsparcie dla innowacyjnych rozwiązań w transporcie
f. Możliwości dofinansowania projektów ITS (kryteria, planowane kwoty, etc.)
3. Dyskusja (wszyscy uczestnicy)
Przyczyń się do podnoszenia efektywności ekonomicznej i bezpieczeństwa transportu przy uwzględnieniu ochrony środowiska z korzyścią dla gospodarki Polski.